Relacja z konferencji „Osoby niepełnosprawne na rynku pracy”

Print Drukuj

24 kwietnia 2019 roku w Rzeszowie odbyła się makroregionalna konferencja z okazji 100-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia, poświęcona osobom niepełnosprawnym na rynku pracy. W konferencji uczestniczyła delegacja MUP z dyrektorem Arturem Kudzią. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaplanowało cztery konferencje makroregionalne, które są podzielone tematycznie.

Wiceminister Stanisław Szwed wygłosił słowo wstępne, podkreślając systemowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych oraz zapowiadając prace nad Ustawą o rynku pracy. Po części oficjalnej, której elementami były film dokumentalny oraz wręczenie medali Primus in Agenda, miała miejsce część merytoryczna z czterema referatami.

Tematyka wystąpień poruszała doświadczenia projektów aktywizacji społeczno-zawodowej, różnorodność niepełnosprawności, działalność Caritas oraz fakty i mity dotyczące osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Konferencję zakończył występ Kwartetu „Po 13-tej” z Filharmonii Podkarpackiej.

W środę 24.04.2019 r. w Rzeszowie odbyła się makroregionalna konferencja z okazji 100-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia. Spotkanie poświęcone było osobom niepełnosprawnym na rynku pracy. Wzięła w nim udział delegacja MUP z dyrektorem Arturem Kudzia na czele.

Z okazji stulecia Publicznych Służb Zatrudnienia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaplanowało, po ogólnopolskiej konferencji, która odbyła się 23 stycznia 2019 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie (relacja), cztery konferencje makroregionalne. Spotkanie podzielone są nie tylko terytorialnie, ale również tematycznie:
  • 5 kwietnia w Poznaniu - „Sytuacja kobiet na rynku pracy",
  • 25 kwietnia w Rzeszowie – „Osoby niepełnosprawne na rynku pracy",
  • 8 maja w Białymstoku – „Aktywizacja zawodowa",
  • 22 maja w Katowicach – „Zmiana pokoleniowa – zarządzanie wiekiem".
We wczorajszej konferencji, która odbyła się w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, wzięli udział przedstawiciele województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Słowo wstępne wygłosił Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. Minister mówił o systemowym wsparciu dla osób niepełnosprawnych w skali kraju. Zapowiedział też kontynuowanie prac nad Ustawą o rynku pracy i jej wprowadzenie w przyszłej kadencji parlamentu.

Po części oficjalnej, podczas której wyemitowano film dokumentalny nakręcony z okazji 100-lecia PSZ, wręczono medale Primus in Agenda i wyróżnienia dla urzędów, rozpoczęła się część merytoryczna. Składała się ona z czterech referatów:
  • Praca – normalna sprawa. Doświadczenia z realizacji projektu „Małopolskie gwarancje na rzecz aktywności społeczno-zawodowej" – Alina Paluchowska, wicedyrektor WUP Kraków,
  • Niepełnosprawność – niejedno ma imię – Paweł Lulek, WUP Kielce i Tomasz Krzyżański, prezes Fundacji Europa Challenge,
  • W służbie potrzebującym – ks. Dr Tomasz Stec, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej,
  • Osoba z niepełnosprawnością na rynku pracy. Fakty i mity – Robert Gdela Akustica Med z Białej Podlaskiej.
Konferencję zakończył występ Kwartetu „Po 13-tej" Filharmonii Podkarpackiej.
 
&imagePreview=1

Przemawia wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed

&imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1
Informacje o publikacji dokumentu