Komunikat przypominający o naborze wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)

Print Drukuj
Dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach przypomina o II naborze wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na kształcenie ustawiczne pracodawcy i pracowników na następujących zasadach:
  1. Kwota środków KFS, jaka może być rozdysponowana w ramach niniejszego naboru, wynosi maksymalnie  500,0 tys. zł. Wszystkie zaplanowane we wniosku działania muszą rozpocząć się w 2021 r. (po podpisaniu umowy z MUP) i wydatki przewidziane do dofinansowania z KFS muszą być poniesione w 2021 roku.
  2. Wnioski będą przyjmowane od 26.04.2021 r. do 30.04.2021 r. Przez datę złożenia wniosku uznaje się datę jego wpływu do Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach ul. Szymanowskiego 6, 26-361 Kielce, skrzynkę e-mail kancelaria@mup.kielce.pl lub Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Urzędu (EPUAP) /mupkielce/skrytka (wniosek musi posiadać bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym). Wniosek złożony w formie papierowej musi być opatrzony podpisem złożonym na wniosku oraz wszystkich załącznikach przez osobę umocowaną do reprezentowania pracodawcy.
  3. Dopuszcza się możliwość przedłużenia terminu naboru wniosków w zależności od ilości ich wpływu oraz posiadanego limitu środków KFS przyznanych na dany rok.
  4. Środki KFS mogą zostać przeznaczone na finansowanie działań, związanych z kształceniem ustawicznym pracowników i pracodawcy, zgodnych z ustalonymi priorytetami na rok 2021.
Priorytety Ministra ds. pracy wydatkowania środków KFS w roku 2021
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych w firmach, które na skutek obostrzeń zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, musiały ograniczyć swoją działalność;
Do wsparcia w ramach tego priorytetu mają prawo wszyscy pracodawcy, na których zostały nałożone ograniczenia, nakazy i zakazy w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej ustanowione w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1–6 i 8–12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845 i 2112) oraz wykażą potrzebę nabycia nowych umiejętności i kwalifikacji, w związku z rozszerzeniem lub przekwalifikowaniem obszaru działalności firmy.
Rozszerzenie lub przekwalifikowanie działalności firmy jest równoznaczne ze zmianami (PKD) dokonanymi we wpisach KRS lub CEiDG.
Zgodnie z powyższym wprowadzenie nowej metody lub organizacji pracy nie spełnia zasady rozszerzenia i przekwalifikowania działalności firmy.
Warunkiem skorzystania ze środków priorytetu jest oświadczenie pracodawcy o konieczności nabycia nowych umiejętności czy kwalifikacji w związku z rozszerzeniem/ przekwalifikowaniem obszaru działalności firmy z powołaniem się na odpowiedni przepis.
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników służb medycznych, pracowników służb socjalnych, psychologów, terapeutów, pracowników domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, prywatnych domów opieki oraz innych placówek dla seniorów/osób chorych/niepełnosprawnych, które bezpośrednio pracują z osobami chorymi na COVID-19 lub osobami z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu tej choroby;
  2. wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
 
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu powinien udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie powiatu miasta Kielce zgodnie z badaniem Barometr Zawodów 2021,
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
  2. wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem;
 
Przyjęty zapis priorytetu pozwala na sfinansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego osobom (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
Priorytet adresowany jest przede wszystkim do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
Wnioskodawca powinien do wniosku dołączyć oświadczenie, że potencjalny uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do priorytetu bez szczegółowych informacji mogących zostać uznane za dane wrażliwe np. powody pozostawania bez pracy.
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych;
 
Przez rozwój technologii i zastosowanie wprowadzonych narzędzi pracy należy rozumieć nowe technologie czy narzędzia pracy dla Wnioskodawcy.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu powinien udowodnić,
że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami.
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które nie posiadają świadectwa ukończenia szkoły lub świadectwa dojrzałości;
  2. wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
 
W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz
w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.

 
Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
Definicja stażu uczniowskiego wskazana w art. 121a ust. 1 i ust. 21 ustawy Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 określa go jako staż w rzeczywistych warunkach pracy jaki w celu ułatwienia uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie, w którym kształcą się, mogą w okresie nauki odbywać uczniowie technikum i uczniowie branżowej szkoły I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami. W czasie odbywania stażu uczniowskiego opiekę nad uczniem sprawuje wyznaczony przez podmiot przyjmujący na staż uczniowski opiekun stażu uczniowskiego.
 
Rozporządzenie MEN z 22 lutego 2019 roku w sprawie praktycznej nauki zawodu w § 11 ust. 1 określa, że praktyki zawodowe organizowane u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych są prowadzone pod kierunkiem opiekunów praktyk zawodowych, którymi mogą być pracodawcy lub wyznaczeni przez nich pracownicy albo osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
Wnioskodawca, deklarujący chęć podjęcia się zajęcia opiekuna praktyk zawodowych zobowiązany jest do dołączenia  do wniosku  umowy lub umowy przedwstępnej podpisanej ze szkołą o organizację praktycznej nauki zawodu  wraz z  zakresem tematycznym kształcenia zawodowego  wynikającym z programu nauczania danego zawodu realizowanego  przez szkołę.

Środki będą przyznawane zgodnie z Zasadami przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego obowiązującymi w Miejskim Urzędzie Pracy w Kielcach.

Dodatkowe informacje na temat Krajowego Funduszu Szkoleniowego można uzyskać w siedzibie Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach pok. 53-57, tel. 41 340 60 19/26/82/67
 
Informacje o publikacji dokumentu