Szanowni Państwo,
informujemy, że w związku z wejściem od 01.06.2025 r. nowej Ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz. U. 2025 poz. 620) oraz Ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP (Dz. U z 2025, poz. 621), nastąpią zmiany w zakresie zatrudniania cudzoziemców w Polsce.
Agencje Pracy:
Prowadzenie działalności gospodarczej przez agencje pracy w zakresie pośrednictwa pracy oraz pracy tymczasowej na rzecz cudzoziemców, od których wymagane jest posiadanie zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, będzie możliwe dopiero po upływie dwóch lat od wpisu do rejestru agencji zatrudnienia i świadczeniu usług w zakresie pośrednictwa pracy lub pracy tymczasowej.
Podmioty wpisane do rejestru agencji zatrudnienia mają obowiązek w terminie 3 miesięcy od wejścia w życie ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia uzyskania ponownego wpisu do rejestru agencji zatrudnienia, w celu kontynuowania świadczenia usług w zakresie pośrednictwa pracy oraz pracy tymczasowej na rzecz cudzoziemców.
Test rynku pracy:
Nowa ustawa znosi informację starosty. Zamiast tzw. „testu rynku pracy” – starosta będzie mógł określić listę zawodów, w stosunku do których możliwa będzie odmowa wydania zezwolenia na pracę ze względu na trudną sytuację na lokalnym rynku pracy.
Pełna elektronizacja postepowań
Składanie oświadczeń o powierzeniu pracy będzie możliwe jedynie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – praca.gov.pl.
Nowe obowiązki informacyjne dotyczące oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi:
Pracodawca ma obowiązek poinformowania Urzędy Pracy o:
- podjęciu pracy przez cudzoziemca w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy,
- niepodjęciu pracy przez cudzoziemca w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń,
- zakończeniu pracy przed dniem zakończenia określonym w oświadczeniu.
Zgłoszenie w stosunku do oświadczenia wpisanego do ewidencji informacji o zakończeniu pracy lub niepodjęciu pracy, jest równoznaczne z anulowaniem tego oświadczenia.
Istotne zmiany w oświadczeniu:
Możliwość zwiększenia wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy w tygodniu lub miesiącu określonego w oświadczeniu o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, bez konieczności uzyskania nowego oświadczenia, ale nie więcej niż do pełnego wymiaru czasu pracy i z proporcjonalnym zwiększeniem wynagrodzenia.
Pracodawca powierzający pracę cudzoziemcowi ma obowiązek złożenia za pomocą systemu teleinformatycznego w urzędzie pracy kopii umowy z cudzoziemcem w języku polskim, po wpisaniu oświadczenia do ewidencji, ale przed powierzeniem pracy cudzoziemcowi.
Cudzoziemiec, który posiada wizę wydaną przez inne państwo obszaru Schengen, nie może wykonywać pracy na terytorium Polski.
Wpis oświadczenia do ewidencji oświadczeń:
Starosta określa swoją właściwość do wpisu oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, biorąc pod uwagę siedzibę firmy lub miejsce pobytu stałego polskiego podmiotu powierzającego pracę cudzoziemcowi.
Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi nie zostanie rozpatrzone (pozostanie bez rozpoznania) jeżeli:
- wniosek o wpisanie oświadczenia będzie złożony dla obywatela innego państwa niż określony w przepisach,
- praca wskazana w oświadczeniu będzie dotyczyła pracy sezonowej określonej w odrębnym rozporządzeniu dotyczącym podklas działalności,
- okres wykonywania pracy określony w oświadczeniu o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, nie będzie dłuższy niż 24 miesiące,
- praca wykonywana będzie poza terytorium Polski,
- wniosek złożony będzie w celu pełnienia funkcji w zarządach osób prawnych wpisanych w KRS albo reprezentacji spółki lub pełnienia funkcji prokurenta albo w zarządzie,
- dzień rozpoczęcia pracy wskazany w złożonym oświadczeniu nastąpi później niż 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Zezwolenie na prace sezonową:
- Zezwolenie na pracę sezonową wydaje starosta właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce stałego pobytu polskiego podmiotu powierzającego pracę cudzoziemcowi.
- Zmiana w postępowaniu w sprawie wydania zezwolenia na pracę sezonową: pracodawca po otrzymaniu wpisanego wniosku do ewidencji, ma obowiązek poinformować urząd o zgłoszeniu się cudzoziemca, którego dotyczył wniosek, w celu wydania zezwolenia na pracę. Jednakże, gdy pracodawca nie przedstawi oświadczenia o zgłoszeniu się do pracy cudzoziemca, postępowanie ulega umorzeniu z mocy prawa. Ustawodawca skrócił okres oczekiwania na zgłoszenie z 120 dni na 90 dni.
W razie jakichkolwiek pytań, zachęcamy do kontaktu tel.: 58 776 12 19 lub 58 776 12 64
Będziemy Państwa na bieżąco informować o kolejnych zmianach związanych z wprowadzeniem nowych ustaw. Zachęcamy do śledzenia komunikatów na naszej stronie internetowej https://gdynia.praca.gov.pl/ oraz na Facebooku @PUPGdynia.