Miejski Urząd Pracy w Kielcach, Laureat tegorocznej, prestiżowej nagrody Najwyższa Jakość Quality International w kategorii Usługi, nie zwalnia tempa.
Z inicjatywy urzędu podpisano właśnie porozumienie, na mocy którego podjęte zostaną działania na rzecz powołania Kieleckiego Kombinatu Kariery.
O celach i wyzwaniach, które z tym się wiążą, rozmawiamy z Włodzimierzem Koroną, Dyrektorem MUP.
Jesteście Państwo uznawani za jeden z najbardziej innowacyjnych urzędów pracy w Polsce. Kielecki Kombinat Kariery ma ugruntować tę pozycję?
Nigdy nie myśleliśmy w takich kategoriach. Po prostu stale poszukujemy najlepszych rozwiązań dla naszych klientów, zarówno tych instytucjonalnych, jak i indywidualnych. Tak rodzą się pomysły, które później wdrażamy.
Jakie cele stoją przed Kieleckim Kombinatem Kariery?
Oczywiście efektem nadrzędnym ma być zawodowe i biznesowe spełnienie mieszkańców naszego miasta. Aby je zrealizować musimy podjąć wiele wyzwań. Będziemy więc budować kompleksowy system doradztwa życiowego - edukacyjnego, zawodowego i gospodarczego.
Stworzymy platformy edukacyjne i dyskusyjne. Jednym z przedmiotów debaty będzie poszukiwanie najlepszych rozwiązań w nauczaniu dla potrzeb lokalnego rynku pracy. Dziś mamy wiele obszarów, w których potrzebni są pracownicy, a mimo to szkoły nie kształcą w tych kierunkach. Wspierać będziemy też ideę startupów. Ponadto powstanie miejski system wymiany informacji o klientach. Obecnie usługi doradcze świadczy szereg instytucji dla różnych grup docelowych. Dla każdej z nich, niezbędne procesy formalne trzeba rozpoczynać na nowo, choć nie powinno być takiej potrzeby. Część danych jest przecież niezmienna. Szanujemy czas naszych klientów i nasz własny.
To bardzo duże przedsięwzięcie? Skupia wszak kilka instytucji.
Tak, porozumienie podpisali dyrektorzy Centrum Kształcenia Praktycznego, Kieleckiego Parku Technologicznego, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kielcach oraz Miejskiego Urzędu Pracy, ale będzie się ono rozrastać. Do współpracy zapraszamy uczelnie, szkoły, organizacje pozarządowe, a nawet przedszkola.
Zakładamy, że cel jest wspólny. Bo przecież dobrze jest żyć i pracować w mieście, w którym ludzie są zadowoleni z tego, co robią. Kombinat będzie wspierał wybór i rozwój ścieżek kariery kielczan.
Jakie będą dalsze kroki?
Chcemy stworzyć komórkę, która zajmie się prognozowaniem zawodów przyszłości. Będąc o ten przysłowiowy jeden krok do przodu, będziemy mogli szybko reagować na zmiany, zachodzące na rynku pracy XXI wieku.
Źródło: gazetaprawna.pl